Jízdy pro tábor Zlatá včela 2017 - Železný brod

20.05.2017

O víkendu 20.-21.5. se v Železném Brodě uskutečnila oblastní soutěž žáků Libereckého a Ústeckého kraje - Zlatá včela 2017.

Jde o každoroční klání mladých včelařských nadějí, kde musejí prokázat své včelařské znalosti v testu a čtyřech odborných zkouškách - botanika, mikroskopování, včelařské pomůcky a včelařská praxe.


Jako oddech během náročného zápolení připravili organizátoři pro všechny účastníky tohoto "včelařského tábora" překvapení v podobě jízdy zvláštním vlakem v úseku Železný Brod - Spálov - Železný Brod. A tak se "třistaosmička" s osádkou a jedním "rybákem" vydala v oblačnou sobotu 20.5. kolem poledne na krátký výlet do Železného Brodu. Zde došlo k odstavení soupravy na kusou kolej u nakládací rampy. Protože pozvání k obědu do místní školní jídelny od organizátora prostě nešlo odmítnout, souprava na železnobrodském nádraží na zhruba 40 minut osiřela :)

Po obědě se celá osádka vlaku vrátila zpět na nádraží a již netrpělivě vyčkávala mladé včelaře. Před samotnou jízdou byla pro všechny zájemce připravena komentovaná prohlídka stanovišť a strojovny lokomotivy, což vyvolalo kladné ohlasy zejména u "pánské" části výpravy.

Poté již následovala samotná jízda formou tzv. posunu mezi dopravnami. Sunutím soupravy (laicky řečeno, lokomotiva tlačila vagón, chcetel-li vlak couval) dojel vlak do zastávky Spálov, aby se obratem vydal na cestu zpět do Železného Brodu. A to celé se opakovalo ještě jednou.

Pro některé z táborníků to bylo první setkání s velkou lokomotivou, jiní naopak znali brejlovce velmi dobře. Všichni bez rozdílu si ale užili kouzlo jízdy ve voze s dřevěnými lavicemi a stahovacími okny nádherným údolím řeky Jizery.

Po výstupu v Železném Brodě a vzájemném rozloučení jsme se za zvuků houkání 308 a houfného mávání všech zúčastněných rozjeli vstříc domovskému depu.

Děkujeme všem za účast, bylo to medové!


Železný Brod - Michaela Képesyová
Železný Brod - Michaela Képesyová