Muzejní víkend v depu Turnov 16.-17.6.2018

17.06.2018

Stalo se již tradicí zahajovat turnovskou muzejní železniční sezónu kolem půlky června otevřením areálu depa pro veřejnost. Letošní novinkou byl rozsah akce, kdy místo jednoho dne bylo depo pro všechny železniční nadšence i zbloudilé výletníky :) přístupné po celý víkend.


Kolegové z pořádajícího Kolej-klubu připravili pro všechny, kdo si v sobotu či v neděli udělali čas a přišli se k nám do depa podívat, zajímavý program. Jeho součástí byla i vědomostní soutěž, která velmi zaujala. Skoro všichni totiž po depu pobíhali a hledali "ten vstřikovač ze Sergeje"... Na paprscích mezi rotundou a točnou byly vystaveny motorové lokomotivy a vozy, mezi nimiž samozřejmě nechyběly ani všechny naše poklady - brejlovci 750.308 a 750.037 a kravka "Milka" 714.001. 

Expozice parních strojů pak byla opět připravena v zadní části depa. Velkým lákadlem, a zároveň novinkou letošního roku, se stala spolujízda na stanovišti strojvedoucího parní lokomotivy 310.0134. Ta vozila zájemce po kolejích mezi točnou a hranicemi depa. Velký zájem byl i o možnost svézt se úzkorozchodným vláčkem spolku Novopacká železnice a vyzkoušet si jízdu na dvou šlapacích drezínách, z nichž jedna k nám zavítala ze sousedního Německa.

V budově depa mohli zájemci navštívit dobově vybavenou dopravní kancelář, modelové kolejiště, prohlédnout si vitrínu se zajímavými železničními artefakty - mimo jiné částmi motorů drážních vozidel, mezi kterými byl i ten záhadný vstřikovač :), zkusit si práci strojvedoucího na simulátoru jízdy (vybaveného ovládacím pultem skutečné lokomotivy řady 742) či shlédnout výstavu obrazů s železniční tématikou pana Libora Machálka. Z neželezničních exponátů snad každého zaujala vystavená hasičská technika - vystaveny byly hasicí vozy historické i moderní. Přítomno bylo i jedno velmi pěkné "embéčko tisícovka" a mnoho z Vás přijelo do depa historickými autobusy Karosa ŠL11 a Jelcz.

Kdo měl hlad a žízeň, ten navšítivil vagón bar, kde bylo k dostání zejména čepované pivo, limonáda a párek v rohlíku. Komu párek nestačil, ten u nás v rotundě ochutnal náš domácí vepřový guláš vydávaný z pravé vojenské polní kuchyně. Kdo chtěl, zastavil se i u našeno stánku s propagačními předměty a prohodil s námi pár slov - ať už o železnici a nebo jen tak. Vyslechli jsme si i několik velice zajímavých příběhů od těch nejmenších - pro děti je totiž depo kouzelným a tajemným místem, kde jejich fantazie nezná mezí :)

Součástí celé akce byly i zvláštní jízdy historickými motoráčky po okolních tratích. Naše "třistaosmička" se těchto jízd letos neúčastnila. Chtěli jsme, ale výluka trati mezi Rychnovem u Jablonce nad Nisou a Jeřmanicemi nám naše plány na cestu do Liberce a zpět překazila.

Tak snad příště...

Velice děkujeme Kolej-klubu za svělou organizaci a hlavně všem, kdo přišli! Bylo Vás letos opravdu hodně a to nás těší! :)


Rotunda Turnov - Brejlovci, Milka, Rosnička, Singrovka, Hurvínek, Prasátko - David Pěnička
Rotunda Turnov - Brejlovci, Milka, Rosnička, Singrovka, Hurvínek, Prasátko - David Pěnička